Reklama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

04 Lis 2014

Przegląd wydarzeń minionego tygodnia

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Przegląd tygodnia prowadził Łukasz Warzecha, a towarzyszyli mu Maciej Pawlicki i Mariusz Staniszewski. Dyskutowano o ekstradycji Romana Polańskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich i braku Muzeum Historii Polski,...

Więcej...

26 Lut 2013

TV TRWAM - Dramat na rynku pracy

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Rozmowy niedokończone - Dramatyczna sytuacja na rynku pracygościem programu była: prof. dr hab. Grażyna Ancyparowiczprogram prowadził: o. Grzegorz Moj

Więcej...

03 Gru 2012

Makowski o "Uważam Rze"

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Makowski śpiewa o ukradzionym "Uważam Rze". "Całą machiną chcą stłamsić wolną myśl. Te podłe chwyty nie połamią jednak niepokornych piór". Utwór Ryszarda Makowskiego, wyemitowany w radiu WNET, poświęcony...

Więcej...

30 Lip 2012

"Stop dyskryminacji" - TV TRWAM

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Nie stać was na całość? Myślicie o kupieniu czegoś na raty? Mamy dla Was ciekawą propozycję. Najlepsze raty znajdziecie w KRRiT. Nie wierzycie? Oto historia trzech wybranych klientów. I...

Więcej...

09 Maj 2012

Walka "Solidarności" o emerytury

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Ustawy o pracy tymczasowej i oskładkowaniu umów śmieciowych już u premiera. W spokojnej atmosferze odbyło się spotkanie delegacji NSZZ "Solidarność" z premierem Donaldem Tuskiem. Szefowi rządu towarzyszył minister...

Więcej...

09 Sty 2012

Pomóż TV - TRWAM

Pomóż TV - TRWAM

Liczę na wsparcie wieluNasz Dziennik, 2012-01-09Z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja, rozmawia Karolina Goździewska Zwraca się Ojciec do wszystkich z apelem o pomoc w uzyskaniu od Krajowej...

Więcej...

16 Gru 2011

Dziewięciu z "Wujka"

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Górnicy z ?Wujka? zastrajkowali już 13 grudnia 1981 r., domagając się uwolnienia przewodniczącego kopalnianej Solidarności Jana Ludwiczaka. Potem zażądali też m.in. zniesienia stanu wojennego i zwolnienia wszystkich internowanych....

Więcej...

09 PaĹş 2011

Gazeta Polska Codzienna

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Reklama Gazety Polskiej Codziennie

Więcej...

SONDA

Wybory samorządowe 2014 - Kto zostanie prezydentem Jaworzna?
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
poniedziałek, 09 stycznia 2012 18:53

Liczę na wsparcie wielu
Nasz Dziennik, 2012-01-09

Z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja, rozmawia Karolina Goździewska
Zwraca się Ojciec do wszystkich z apelem o pomoc w uzyskaniu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji licencji na miejsce na tzw. multipleksie. Co jego brak będzie oznaczał dla widzów Telewizji Trwam?
- Powiększy się liczba kanałów telewizyjnych odbieranych naziemnie w całej Polsce, ale Telewizję Trwam będzie można odbierać jedynie przez satelitę. W konsekwencji, myślę, że może nie być już kablówek, na których sygnał Telewizji Trwam jest dostępny. Tak jak dziś jest jeden kanał analogowy, tak na multipleksie będzie osiem kanałów cyfrowych. Proszę pomnożyć, ile to będzie telewizji. One będą nadawały naziemnie, z tego nas wykluczają.

Jak KRRiT uzasadniła odmowę miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam?
- KRRiT przez kilka miesięcy nie odpowiadała na pisma Fundacji Lux Veritatis, właściciela Telewizji Trwam, kto otrzymał miejsce na multipleksie. Wcześniej nie informowała nas o kolejnych etapach tego procesu koncesyjnego. Między innymi nie powiadomiła o podjętych w dniach 26 kwietnia 2011 r. i 6 lipca 2011 r. uchwałach, na mocy których przyznano koncesje jednym firmom, a innym ich odmówiono. Informacja ta nie została również umieszczona na stronie internetowej KRRiT. Po pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę sprawa ta była wielokrotnie poruszana na antenie Radia Maryja. Dopiero wówczas KRRiT odpowiedziała Fundacji Lux Veritatis, że nie spełnia ona warunków finansowych. Równocześnie Krajowa Rada przyznała koncesje podmiotom, które są w nieporównywalnie gorszej sytuacji finansowej niż my. Dla przykładu, jeden z podmiotów miał zerowe aktywa, a my mieliśmy 25 mln złotych. Pokazuje to, jakie są proporcje. Wiem, że niektóre stacje były na minusie i też otrzymały miejsce na multipleksie. Wiem, że w przypadku innych stacji KRRiT nie przeszkadzały braki formalne.

W jaki sposób KRRiT odpowiedziała na odwołanie Fundacji Lux Veritatis z 23 sierpnia 2011 roku?
- Do dziś Fundacja nie otrzymała odpowiedzi.

Pojawiają się argumenty, że Telewizja Trwam nie otrzymała miejsca na multipleksie, ponieważ nigdy nie nadawała naziemnie.
- Inne podmioty, które otrzymały koncesje na multipleksie, nie tylko nie nadawały naziemnie, ale w ogóle nie nadawały nigdzie. A poza tym niektóre stacje dostały już po kilka miejsc.

Czy Krajowa Rada nie ma jasnych i klarownych zasad, na podstawie których rozdziela miejsca na multipleksach?
- To jest chyba na zasadzie: "Wy możecie mieć rację - my mamy pieczątki". Na takiej zasadzie, jak kiedyś jeden ze zwycięzców powiedział: "Zwycięzców nikt nie pyta o rację". Czyli, parafrazując: rządzący nigdy nie podają racji. Ale wtedy obywatele nie są podmiotami, lecz przedmiotami.

Wydawałoby się jednak, że żyjemy w państwie prawa.
- U nas przepisów jest dużo, np. Kodeks Postępowania Administracyjnego obligujący urzędnika do odpowiedzi w ciągu miesiąca. Tymczasem KRRiT nie odpowiada na pismo Fundacji Lux Veritatis od ponad czterech i pół miesiąca. Żadnego pisma na nasze odwołanie.

Zwykłe urzędnicze zaniechanie?
- Widać, że po prostu nie chcą dać nam prawa do dotarcia do całego społeczeństwa, co uważam za politykę więcej niż w stylu Machiavellego: to nawet nie sztuka rządzenia, ale urządzania się grup mających władzę.
Patrząc od samego początku, od chwili, gdy doszli do władzy, widzimy, że jesteśmy - mało powiedzieć dyskryminowani czy wykluczani. W stosunku do nas po prostu stosuje się metody totalitarne. Zarówno do Telewizji Trwam, do Radia Maryja, jak i Fundacji Lux Veritatis - sprawa geotermii, jak również do uczelni. Odebrano nam m.in. już podpisaną preumowę w sprawie unijnych dotacji na rozbudowę uczelni. Do tego jeszcze dla pozoru dotacje odebrano wszystkim uczelniom, by innym potem dać, a nam odmówić. Jaka zaciekłość w tym, że trzy dni po objęciu władzy przez rząd PO - PSL odmówiono nam występów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który bywał w Toruniu na obchodach rocznicowych Radia Maryja nawet za rządów komunistycznych. Były przeróżne pomówienia. Donald Tusk mówił: niech się ks. Rydzyk nie obawia. Mają się obawiać urzędnicy. Takie stwierdzenia insynuują, że popełniliśmy jakieś przestępstwa. Wpisywała się w te działania była minister Julia Pitera. Zarzucała nam nadużycia, gdy wydzierżawiliśmy 1,2 ha ziemi przy uczelni. Za działkę płacimy 14 razy więcej, niż poprzedni użytkownicy mieli płacić.

Pani Pitera nigdy nie sprostowała tego oszczerstwa.
- Nie. Mało tego, jeden z posłów PO nawoływał do zniszczenia księdza, chodziło o moją osobę, nawet przy użyciu Kościoła. To było niszczenie dobrego imienia. W lipcu ub.r. KRRiT potępiła nas za zachowanie słuchaczy uczestniczących w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Krajowa Rada nie zwróciła uwagi tym, którzy to nadużycie popełnili, czyli dziennikarzom Polsatu, którzy wkroczyli na teren modlitwy bez akredytacji. Po drugie, w miejscu modlitwy brutalnie traktowali pątników.

12 stycznia br. zbiera się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska dotychczas nie uwzględniła wniosków posłów opozycji o włączenie w trybie pilnym do porządku obrad informacji szefa KRRiT o podziale miejsca na multipleksach.
- Pani przewodnicząca, po agresywnym zachowaniu dziennikarzy Polsatu na Jasnej Górze, również nas napiętnowała wraz z częścią członków ówczesnego składu sejmowej komisji kultury. Dlatego rozumiem to działanie.

Dlaczego tak niewygodne dla obecnych decydentów w Polsce są Telewizja Trwam i Radio Maryja?
- Dlatego, że jest to ewangelizacja. Występujemy w obronie życia, rodziny i pokrzywdzonych.

Miejsce na multipleksie to być albo nie być Telewizji Trwam, istnienie Radia Maryja też jest zagrożone?
- Radio Maryja chcą inaczej uciszyć, wyeliminować. Zniszczyć finansowo. Obecnie grożą nam odebraniem statusu nadawcy społecznego i straszą olbrzymimi karami za ukrytą reklamę. Tymczasem nigdy nikt nie zdefiniował, co to jest ukryta reklama. Na tej zasadzie nie mogę powiedzieć: czytajcie Pismo Święte. Na czym polegałaby nasza ewangelizacja, jeślibym nie mógł powiedzieć o podmiotach ewangelizujących, o szkołach? Gdybym nie mógł podać tytułu książki, która jest dobra i ewangelizuje, tytułu tygodnika "Niedziela". Nie mógł powiedzieć o "Naszym Dzienniku", który wraz z Radiem Maryja i Telewizją Trwam czy Instytutem Edukacji Narodowej jest w jednym nurcie ewangelizującym.

Od kogo dziś zależy przyszłość Radia Maryja?
- Decyzja zarówno o nałożeniu kary, jak i odebraniu statusu nadawcy społecznego należy do KRRiT, która wiadomo, jaki ma skład. Prosiłem o spotkanie w KRRiT z panem przewodniczącym. Niestety, nie dostałem odpowiedzi.

Od kiedy Ojciec czeka?
- Od wielu miesięcy.

Wcześniej takich problemów nie było?
- Nie było, gdy była inna Krajowa Rada. Nigdy nie pojawiały się problemy. Wyjaśnialiśmy sprawy, gdy były pytania. Teraz nie ma żadnych możliwości dialogu.

Stąd apel o społeczne wsparcie? Czy jest już odzew na rozpoczętą akcję zbierania podpisów i wysyłania protestów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam i Radia Maryja?
- Tak, za co bardzo dziękujemy również "Naszemu Dziennikowi". Ufam Bogu i Matce Najświętszej i przede wszystkim bardzo proszę o modlitwę. Próba zniszczenia tego wolnego głosu jest bardzo zorganizowana. KRRiT jest tylko wpisana w cały mechanizm antyewangelizacyjny.

Czasu pozostało niewiele. Ostatnie miejsca na multipleksie KRRiT ma przydzielić jeszcze w styczniu.
- Trzeba jak najszybciej działać. Jeśli teraz nie otrzymamy miejsca na multipleksie dla Telwizji Trwam, później już takiej możliwości nie będzie. Wówczas też Krajowa Rada odpowie, że nie ma już miejsc do podziału. To jest ograniczone dobro. Do 2013 r. ma powszechnie wejść ta technika.
Liczę na wsparcie wielu. Tym bardziej że Telewizję Trwam oglądają i Radia Maryja słuchają wierzący i niewierzący różnych opcji. Też chcą wiedzieć, co ludzie myślą, są otwarci na dialog. W obu stacjach, w Radiu i Telewizji, możemy rozmawiać, zatroskani o wspólne dobro i prawdę.

Może właśnie tej prawdy, przekazywanej na cały świat z toruńskich stacji, tak bardzo boją się polscy decydenci?
- Tak. Trwa walka z prawdą i o prawdę. Niektórzy opierają się na PR, tzn. na propagandzie. PR to enigmatyczne słowo, bardzo sprytnie zastąpiono nim znaną z czasów komunistycznych propagandę.

Dziękuję za rozmowę.

FORMULARZ DO ZBIERANIA PODPISÓW POD PISMAMI DO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI W SPRAWIE PRZYDZIELENIA RADIU MARYJA I TELEWIZJI TRWAM MIEJSCA NA MULTIPLEKSIE

KLIKNIJ - ABY POBRAĆ